ΜΑΘΗΜΑΤΑ & ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Παρατίθεται η κατανομή του εκπαιδευτικού έργου του ΠΜΣ «ΦΥΣΙΚΟΙ ΠΟΡΟΙ:ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΒΙΟΟΙΚΟΝΟΜΙΑ» για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023. Ειδικότερα, η κατανομή των διδασκόντων στα μαθήματα του ΠΜΣ είναι η παρακάτω:
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΜΣ
α/α | ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ | ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ | ΕΒΔΟΜ./ΩΡΕΣ/ΕΒΔΟΜ. | ΣΥΝ-ΔΙΔΑΣΚΩΝ | ΕΒΔΟΜ./ΩΡΕΣ/ΕΒΔΟΜ. | ΣΥΝ-ΔΙΔΑΣΚΩΝ | ΕΒΔΟΜ./ΩΡΕΣ/ΕΒΔΟΜ. | ΣΥΝ-ΔΙΔΑΣΚΩΝ | ΕΒΔΟΜ./ΩΡΕΣ/ΕΒΔΟΜ. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Μ1 | Βιο-Οικονομία και Ανανεώσιμοι Φυσικοί Πόροι | Θ. Τσιτσώνη | 3/2 | Γ. Ζαλίδης | 3/2 | Κ. Παπασπυρόπουλος | 5/2 | Δ. Λαζαρίδου | 2/2 |
Μ2 | Τεχνολογίες Παρακολούθησης Φυσικών Πόρων | Ι. Γήτας | 5/2 | Δ. Σταυρακούδης | 8/2 | ||||
Μ3 | Καινοτομία, Επιχειρηματικότητα και Φυσικό Περιβάλλον | Κ. Παπασπυρόπουλος | 13/2 | ||||||
Μ4 | Τεχνολογίες Πληροφορικής, Επικοινωνιών και Περιβάλλον | Ζ. Ανδρεοπούλου | 13/2 | ||||||
Μ5 | Βιο-μάζα και Καινοτόμα Προϊόντα | Ι. Μπαρμπούτης | 4/2 | Β. Καμπερίδου | 5/2 | ||||
Μ6 | Οικονομική των Υπηρεσιών του Οικοσυστήματος | Κ. Παπασπυρόπουλος | 7/2 | Δ. Λαζαρίδου | 6/2 | ||||
ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ | |||||||||
Μ7 | Ερευνητική Μεθοδολογία | Δ. Μπακαλούδης | 4/2 | Ι. Γήτας | 2/2 | Φ. Αραβανόπουλος | 3/2 | Κ. Παπασπυρόπουλος - Δ. Λαζαρίδου | 3/2-1/2 |
Μ8 | Επιχειρηματικά Σχέδια και Οικονομοτεχνικές Μελέτες | Κ. Παπασπυρόπουλος | 7/2 | ||||||
ΕΠΙΛΟΓΗ 1 | |||||||||
ΕΠΙΛΟΓΗ 2 | |||||||||
ΕΠΙΛΟΓΗ 3 | |||||||||
ΕΠΙΛΟΓΗ 4 |
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΜΣ*
α/α | ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ | ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ | ΕΒΔΟΜ./ΩΡΕΣ/ΕΒΔΟΜ. | ΣΥΝ-ΔΙΔΑΣΚΩΝ | ΕΒΔΟΜ./ΩΡΕΣ/ΕΒΔΟΜ. | ΣΥΝ-ΔΙΔΑΣΚΩΝ | ΕΒΔΟΜ./ΩΡΕΣ/ΕΒΔΟΜ. | ΣΥΝ-ΔΙΔΑΣΚΩΝ | ΕΒΔΟΜ./ΩΡΕΣ/ΕΒΔΟΜ. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Μ9 | Εφαρμοσμένη Χωρική Ανάλυση και Συστήματα Λήψης Αποφάσεων | Ι. Γήτας | 3/2 | Ν. Νάνος | 3/2 | Δ. Σταυρακούδης | 7/2 | ||
Μ10 | Τεχνολογίες Πληροφορικής, Αειφορική Ανάπτυξη και Εναλλακτικός Τουρισμός | Ζ. Ανδρεοπούλου | 7/2 | Χ. Κολιούσκα | 6/2 | ||||
Μ11 | Παραγωγή Ενέργειας από Βιομάζα | Ι. Μπαρμπούτης | 2/2 | Φ. Αραβανόπουλος | 3/2 | Β. Καμπερίδου | 6/2 | Χ. Λυκίδης | 2/2 |
Μ12 | Περιφερειακή Πολιτική και Νέες Τεχνολογίες | Ζ. Ανδρεοπούλου | 5/2 | Χ. Κολιούσκα | 8/2 | ||||
Μ13 | Διαχείριση Τεχνολογίας και Καινοτομίας στο Φυσικό Περιβάλλον | Κ. Παπασπυρόπουλος | 13/2 | ||||||
Μ14 | Marketing Νέων Προϊόντων και Υπηρεσιών | Κ. Παπασπυρόπουλος | 12/2 | Ζ. Ανδρεοπούλου | 1/2 | ||||
Μ15 | Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία - Ερμηνεία Περιβάλλοντος | Σκουφά Ε. | 10/2 | Π. Τσιώρας | 3/2 | ||||
Μ16 | Αειφόρος Κοστολόγηση και Αειφορική Λογοδοσία | Κ. Παπασπυρόπουλος | 11/2 | Δ. Λαζαρίδου | 2/2 | ||||
Μ17 | Αειφορία και Αναπτυξιακή Πολιτική | Ζ. Ανδρεοπούλου | 5/2 | Σ. Ταμπάκης | 4/2 | Χ. Κολιούσκα | 4/2 | ||
Μ18 | Καινοτόμες Τεχνολογίες Βιώσιμων Υδατοκαλλιεργειών | Α. Κοκκινάκης | 13/2 | ||||||
Μ19 | Βιοπαρακολούθηση Χερσαίων Φυσικών Οικοσυστημάτων | Φ. Αραβανόπουλος | 13/2 |
*Επιλέγονται τέσσερα (4) μαθήματα για το πρόγραμμα του Β’ Εξαμήνου.
Μαθήματα επιλογής για τα οποία δεν έχει συμπληρωθεί ο αριθμός φοιτητών ανά εξάμηνο που τα δηλώνει σε ποσοστό 15% επί των ενεργών φοιτητών του εξαμήνου δε θα διδάσκονται.